آنلاین

تفاوت پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت چاپگرهای لیزری و جوهرافشان

آیا تا به حال خواسته اید یک چاپگر بخرید؟ چاپگرها از جمله مهمترین ابزارهایی هستند که تقریباً در هر کسب و کاری و در هر محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. دامنه استفاده از آنها به قدری گسترده است که گاهی اوقات می توان انواع چاپگرها را حتی در یک موسسه یا سازمان خاص مانند انتشارات یا تحریریه روزنامه ها و غیره مشاهده کرد. پرینترهای عمده موجود در بازار که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند پرینترهای لیزری و چاپگرهای جوهرافشان هستند. هر کدام از این دو مزایا و معایب خود را دارند و کاربرد خاصی دارند. مقایسه و بررسی تخصصی به شما کمک می کند تا انتخاب بهتر و هوشمندانه تری داشته باشید. در این مقاله سعی شده است تفاوت چاپگرهای جوهرافشان و لیزری را به زبان ساده توضیح دهیم.مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان

بدیهی است که چاپگرهای لیزری و جوهرها تفاوت های زیادی در کارایی دارند. اگرچه این دو چاپگر وظیفه چاپ را بر عهده دارند، اما عملکرد، هزینه های نگهداری و حتی مزایا و معایب آنها متفاوت است. سوال اینجاست که چه چیزی این دو پرینتر را متفاوت می کند؟ چاپگر جوهرافشان یا لیزری چیست؟چاپگر جوهر افشان چیست؟

چاپگرهای جوهرافشان ماشین هایی هستند که قطرات ریز جوهر را روی کاغذ می پاشند. این نوع چاپگرها عموماً قیمت مناسبی دارند و از نظر ظاهری جمع و جور هستند.

می توان از آن برای چاپ متن و چاپ عکس های رنگی با کیفیت بالا استفاده کرد. اکثر عکاسان از چاپگرهای حرفه ای برای چاپ عکس های رنگی استفاده می کنند.

اما ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که این نوع پرینترها ممکن است قیمت مناسبی داشته باشند اما هزینه نگهداری و خرید کارتریج آن ها بالا باشد، پرینتر لیزری چیست؟

چاپگر لیزری نیز یک دستگاه چاپ است. تفاوت این است که روش چاپ کاملا متفاوتی با چاپگرهای جوهرافشان دارد. در عمل، این نوع چاپگر داده ها را از کامپیوتر یا لپ تاپ به کاغذ و کاست معمولی با اسکن لیزری منتقل می کند.


کارتریج های پرینتر لیزری به جای جوهر با یک ماده پودر مانند به نام تونر کار می کنند. این پودری است که روی کاغذ کشیده می شود و با استفاده از اسکن لیزری و الکتریسیته ساکن اسناد مورد نظر را روی آن چاپ می کند.

قیمت خرید پرینترهای لیزری نسبت به انواع مشابه پرینترهای جوهرافشان بیشتر است. اما در عین حال هزینه نگهداری کمتر و سرعت چاپ بالاتری دارند. بنابراین از نظر خرید مقرون به صرفه تر به نظر می رسند.

از چاپگر برای چه استفاده می کنید؟

قبل از خرید چاپگر، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که برای چه کاری از آن استفاده می کنید؟ اکثر مردم چاپگرهای جوهرافشان را برای خرید انتخاب می کنند. اما مشکل اصلی این نوع چاپگرها خشک شدن جوهر است.

اگر برای مدت طولانی از چاپگر جوهر افشان خود استفاده نکنید، جوهر خشک می شود و کارتریج از کار می افتد. اگرچه پرینترهای لیزری گران‌تر هستند، اما به نظر می‌رسد برای کسانی که از چاپگر خود کم استفاده می‌کنند، انتخاب بهتری باشند.

چاپگرهای لیزری دارای جوهر هستند. اگر برای مدت طولانی از پرینتر لیزری استفاده نمی کنید تونر مانند جوهر خشک نمی شود.

با این حال، آنچه مهم است استفاده از چاپگر و نیاز شماست. اگر نیاز به استفاده مکرر از چاپگر یا چاپ عکس های رنگی بزرگ دارید، چاپگرهای جوهرافشان به خوبی کار می کنند. اگر از چاپگر استفاده می کنید، اما نیازی به چاپ رنگی ندارید، انتخاب یک چاپگر لیزری تک رنگ را فراموش نکنید.چاپگر تک رنگ چیست؟

بدون شک نام چاپگرهای تک رنگ را بارها شنیده اید، بنابراین ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا این چاپگرها نوع خاصی از چاپگر هستند یا پرینترهای لیزری یا جوهرافشان محسوب می شوند؟


چاپگرهای تک رنگ پرینترهایی هستند که فقط سیاه و سفید چاپ می کنند. این چاپگرها فقط به یک کارتریج مشکی نیاز دارند.

می توانید یک چاپگر تک رنگ با مدل های جوهر افشان و لیزری از برندهای مختلف تهیه کنید.

چاپگر رنگی چیست؟

بر خلاف چاپگرهای تک رنگ، چاپگرهای رنگی وجود دارند. این چاپگرها حاوی تونر یا جوهر رنگی هستند و اغلب انتخاب خوبی برای چاپ عکس و تصاویر هستند. درست مانند پرینترهای تک رنگ، این نوع چاپگر را می توانید در مدل های جوهرافشان و لیزری پیدا کنید.

چاپگر جوهر افشان رنگی

نکته مهم: با وجود تمامی این ویژگی ها، پرینترهای لیزری تک رنگ و پرینترهای جوهر افشان رنگی بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند.تفاوت بین پرینترهای جوهرافشان و لیزری

در حالی که پرینترهای لیزری و جوهرافشان هر دو فرآیند چاپ را انجام می دهند. اما تفاوت هایی نیز دارند. با دانستن این تفاوت ها، کاربران با توجه به نیاز خود یکی از این چاپگرها را انتخاب می کنند. تفاوت ها به شرح زیر است.

فناوری چاپ بر روی پرینترهای لیزری و جوهرافشان

اولین تفاوتی که در مورد این دو چاپگر قابل ذکر است، فناوری عملکرد آنهاست. چاپگرهای جوهرافشان جوهر را از طریق نازل های مخصوص روی کاغذ اسپری می کنند. جوهر مایع از طریق نازل های میکروسکوپی جریان می یابد و متن یا تصویر را چاپ می کند.

اما در پرینترهای لیزری از تونر استفاده می شود که نوعی پودر است. پودر تونر دارای ذرات بسیار ریز است. این قطعات به بلوک متصل می شوند و با استفاده از غلتک های فیوزینگ ذوب می شوند و به کاغذ می چسبند.

نکته: بزرگترین مشکل پرینترهای جوهرافشان خود فناوری جوهر افشان است. برخی افراد متوجه می شوند که جوهر روی کاغذ دیرتر خشک می شود و ممکن است کثیف شود.اما چاپگرهای جوهر افشان حرفه ای مانند چاپگرهای HP و Canon دارای سیستم پردازش جوهر هستند. بنابراین از این مشکل اجتناب می کنند.

علاوه بر این کیفیت ساخت کاغذهای چاپی مخصوص به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در نتیجه احتمال بازگشت جوهر روی آنها کمتر است.

چاپ دقیق بر روی پرینترهای لیزری و جوهرافشان

وضوح چاپ نشان دهنده کیفیت چاپ است. این اندازه گیری بر حسب نقطه در اینچ محاسبه می شود. یعنی هر چه تعداد نقاط در اینچ بیشتر باشد، کیفیت چاپ بهتر است.

اکثر مردم بر این باورند که چاپگرهای جوهرافشان بهترین راه حل چاپ را برای چاپ رنگی و چاپگرهای لیزری برای چاپ سیاه و سفید دارند.

شاید تا چند سال پیش این باور کاملا درست بود، اما به لطف پیشرفت تکنولوژی، اکنون برند اچ پی پرینترهای لیزری شگفت انگیزی تولید کرده است که با وجود لیزری بودن، وضوح چاپ بسیار بالا و حتی بالا مانند چاپگرهای جوهرافشان را دارند.

حداکثر وضوح چاپ 1200 x 1200 dpi است. بنابراین هنگام خرید این پرینترها به شماره وضوح چاپ توجه کنید.سرعت چاپ پرینترهای لیزری و جوهرافشان

چاپگر لیزری: این نوع پرینتر مخصوص مشاغلی است که به مقدار زیادی چاپ روزانه نیاز دارند. به همین دلیل سرعت تایپ آنها بسیار بالاست. سرعت چاپ این نوع چاپگر 15 تا 100 صفحه در دقیقه است.

چاپگرهای جوهرافشان: چاپگرهای جوهرافشان سرعت چاپ پایین تری دارند و به دلیل سرعت پایین تر، اغلب برای مصارف خانگی یا ذخیره سازی کوچک مناسب هستند. این نوع چاپگر 16 بار در دقیقه چاپ می کند.

حجم چاپ ماهانه در پرینترهای لیزری و جوهرافشان

پرینترها قطعا قطعات داخلی دارند که اگر بیشتر از حد معمول از آنها استفاده کنید خراب می شوند. شرکت های چاپگر بهترین قیمت را برای نگهداری ماهانه چاپگرهای خود تبلیغ می کنند.

معمولا چاپگرهای اچ پی یا کانن اعم از لیزری و جوهرافشان قابلیت چاپ حجم زیاد در ماه را دارند.

البته وجود کارتریج های با کیفیت و با ظرفیت بالا نیز در حجم چاپ ماهانه نقش بسزایی دارد. پرینترهای جوهر افشان سنگین می توانند تا 1000 صفحه در ماه چاپ کنند.

کارتریج تونر معمولاً بزرگتر است. می توان انتظار داشت که یک چاپگر لیزری تقریباً 3000 صفحه در ماه را بدون نیاز به تونر جدید چاپ کند.

نکته مهم: به واحد درام توجه کنید: علاوه بر تونر، واحد درام در حجم چاپ ماهانه نیز کارآمد است. تونر و درام مواد مصرفی هستند. در حالی که با پرینترهای جوهر افشان فقط به یک کارتریج جوهر نیاز دارید، در پرینترهای لیزری به یک تونر و یک درام نیاز دارید.درام کارتریج لیزری

واحد درام پودر تونر را به کاغذ منتقل می کند. هر بار که کارتریج تونر را دوباره پر می کنید، بررسی کنید که آیا به یک واحد درام جدید نیاز دارید یا خیر. اگر از چاپگر لیزری خود به طور بهینه استفاده می کنید، ممکن است پس از 3 تا 4 بار شارژ مجدد کارتریج تونر، فقط به یک واحد درام نیاز داشته باشید.


مزایا و معایب پرینترهای لیزری و جوهرافشان

البته هر کدام از این پرینترها مزایا و معایبی دارند. هر یک از آنها برای برخی از کاربران مفید و برای برخی دیگر بسته به کاربردشان بی اثر است. البته دانستن مزایا و معایب هر یک از آنها به ما درک عمیق تری از عملکرد آنها می دهد. در زیر به برخی از مهم ترین مزایا و معایب این دو چاپگر اشاره کرده ایم.مزایای چاپگرهای جوهر افشان

چاپگرهای جوهرافشان به گونه ای طراحی شده اند که کوچک و سبک باشند و برای خانه ها یا مشاغل کوچک ایده آل هستند.

چاپ اسناد و عکس های رنگی با کیفیت بالا.

آنها ارزان تر از پرینترهای لیزری هستند.

قابلیت چاپ انواع کاغذ را دارند.

کیت های پر کردن جوهر هزینه های چاپ را کاهش می دهد.


معایب پرینترهای جوهر افشان


به طور کلی، هزینه خط، ذخیره سازی و نگهداری بالا است.

روند آن کندتر از پرینترهای لیزری است.

در ماه جریان کمی از کار وجود دارد.

جوهر را می توان کشید و روی کاغذ پخش کرد.

پر کردن کارتریج بدون جوهر روی دست غیرممکن است.

از آنجایی که جوهر مایع است، اگر به طور مرتب از چاپگر جوهر افشان استفاده نکنید، جوهر داخل کارتریج در مدت زمان کوتاهی خشک می شود.مزایای پرینترهای لیزری

سرعت چاپ بسیار بالایی دارند.

قابلیت چاپ در حجم و وضوح بالا را دارند.

آنها زمان کار طولانی در ماه دارند.

تونر ارزان تر از جوهر است.

برخلاف جوهر، تونرها خشک نمی شوند و ماندگاری بالایی دارند.

هزینه های تعمیر و نگهداری معقول است.

معایب پرینتر لیزری

مشکلی در چاپ عکس ها و گرافیک های رنگی پیچیده وجود دارد.

در مقایسه با چاپگرهای جوهرافشان، بزرگ و سنگین هستند.

به نوع کاغذ حساس است و بر خلاف چاپگرهای جوهرافشان نمی توانند روی هیچ کاغذی چاپ کنند.

قیمت اولیه خرید بالاتر از چاپگرهای جوهرافشان است.نتیجه

چاپگری که برای خرید و استفاده انتخاب می کنید کاملاً به استفاده شما بستگی دارد. به عنوان مثال، چند بار از چاپگر استفاده می کنید، چقدر حاضرید برای آن هزینه کنید و برای چه چیزی از آن استفاده می کنید. اما قبل از انتخاب، هزینه های نگهداری و تعمیر، قیمت روز چاپگر و نام تجاری آن را بررسی کنید و چاپگر مورد نظر را با توجه به خواسته و نیاز خود انتخاب کنید. این نکات می تواند برای شما بسیار مفید باشد و به شما در انتخاب بهتر کمک کند.

ادامه پست: https://avafarhang.com/laser-printer-vs-inkjet-printer/

+ نوشته شده در جمعه 15 ارديبهشت 1402ساعت 16:14 توسط محتوانگار آنلاین | | تعداد بازدید : 762

ساخت وبلاگ جدید رایگان خرید بک لینک از همه بلاگ
بستن تبلیغات [X]