آنلاین

مه پاش

نبولایزر چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که از نام آن پیداست، تجهیزات مه پاش بر روی همان سیستم مه در طبیعت کار می کنند. زمانی که در محیط مه آلود قرار می گیرید مستقیماً قطرات آب را احساس نمی کنید و فقط سرما و رطوبت محیط را احساس می کنید. دستگاه دارای محفظه ای است که آب در آن ریخته شده و پس از کار بر روی آب وارد محیط می شود. البته آبی که وارد محیط می شود کاملا غبار آلود است و اندازه قطرات آن به اندازه مه است. به همین دلیل است که باعث ایجاد رطوبت در محیط و افراد حاضر در آن نمی شود. قطرات آب باعث افزایش رطوبت و همچنین خنک شدن فضا می شود. قطرات آب ظرفیت حرارتی بالایی دارند و این عامل گرمای محیط را تا حد زیادی متعادل می کند.

بسته به استفاده از محیط می توان مواد خوشبو کننده، ضدعفونی کننده، سموم مایع و غیره را نیز اضافه کرد. به آب آنجا به طوری که به صورت قطرات آب وارد محیط می شود.مه چگونه کار می کند؟

سیستم های رطوبت ساز نازل کاربردهای زیادی دارند. نحوه کار این سیستم با افت فشار ناگهانی است که باعث تبخیر آب می شود. اندازه ذرات آب حدود 3 تا 20 میکرون است و به دلیل سبک بودن در هوا معلق بوده و رطوبت اتاق را افزایش می دهد. ذرات آب را به طور یکنواخت در فضا پخش می کند و این آب گرمای محیط را جذب و تبخیر می کند. به همین دلیل فضایی خنک با رطوبت مناسب ایجاد کنید. سیستم به انواع زیر تقسیم می شود:

خانگی

صنعت

حرفه ایسیستم مه شکن صنعتی

سیستم دیگری که برای گلخانه ها استفاده می شود، سیستم نازل صنعتی است. تولید رطوبت و مه در این سیستم با استفاده از پمپ فشار قوی برای ایجاد فشار در محیط و چندین نازل انجام می شود. آب با استفاده از پمپ فشار بالا مکیده شده و به مخزن آب فشرده می شود. این آب به داخل شیلنگ مخصوص پمپ می شود. این فشار معمولاً در سیستم های اسپرینکلر قابل تنظیم است. شیلنگ به نازلی متصل می شود که دارای سوراخی به ضخامت 10 تا 30 میکرون است. فشار آب پشت نازل باعث می شود که آب از سوراخ های کوچک عبور کند و با هوا مخلوط شود و مه ایجاد کند. از این نوع سیستم در پرورش گل و گیاه در گلخانه ها، باغ ها و ... استفاده می شود.

سطح صدای پایین و کیفیت خروجی بالا باعث می شود که استفاده از این نوع نازل ها به خصوص در محیط های عمومی مانند پارک ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد. همچنین می توان آن را روی سنسورها و ترموستات های مختلف برای کنترل رطوبت، آب و هوا و دما تنظیم کرد. البته راه اندازی این سیستم کمی سخت تر از دو مورد قبلی است، اما خیلی پیچیده نیست و خودتان می توانید این کار را انجام دهید.


انواع ابزار مه پاش و کاربرد آنها

همانطور که می بینید انواع مختلفی وجود دارد و هر کدام می توانند با سیستم عامل های مختلفی کار کنند. هر یک از این سیستم ها با توجه به عملکرد خود در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. بنابراین، هر سه مدل موجود هستند و در بازار استفاده می شوند. آبپاش ها از نظر کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند که به دو دسته اصلی خانگی و صنعتی تقسیم می شوند.

ماخذ مقاله: https://abniro.com/misting-system-overall/

+ نوشته شده در جمعه 5 خرداد 1402ساعت 12:05 توسط محتوانگار آنلاین | | تعداد بازدید : 2452

ساخت وبلاگ جدید رایگان خرید بک لینک از همه بلاگ
بستن تبلیغات [X]